Reklama Do końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam
http://www.radiopogoda.pl/
Informacje

Piosenkarz czy aktor?

Gwiazdy Radia Pogoda ·

Bohdan Łazuka / fot. PAP

Bohdana Łazukę znamy głównie z lekkich, dowcipnych piosenek, często o tematyce miłosnej. Okazuje się jednak, że liczba nagranych przez niego utworów jest bliska ilości ról zagranych w filmie.

Urodził się 31 października 1938r. w Lublinie, gdzie spędził lata młodzieńcze. Pewnego dnia przyjechał do warszawskiego akademika Dziekanka, gdzie mieszkało wielu muzyków, aktorów, plastyków. Za namową Mariana Kociniaka i Andrzeja Gawrońskiego zdecydował się zdawać do warszawskiej szkoły teatralnej. Egzaminy zdał pomyślnie, a jego nauczycielem, mistrzem i opiekunem był Ludwik Sempoliński. W 1961r. ukończył PWST.

Zdążyliśmy się przyzwyczaić, iż Bohdan Łazuka to przede wszystkim piosenkarz, jednak jego karierę znacznie wzbogacają angaże teatralne i telewizyjne. Jeszcze jako student zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Warszawie (30 czerwca 1960) w „Zemście”, a na przestrzeni lat grał także w wielu innych warszawskich teatrach: Syrena, Komedia, Rozmaitości, Kwadrat. Ponadto Łazuka występował w Kabarecie Szpak (od 1961), Kabarecie Starszych Panów, programie radiowym „Podwieczorek przy mikrofonie”, programie telewizyjnym „Poznajmy się”czy w kabaretach Olgi Lipińskiej. Niezliczone są też role filmowe - choć niewielkie, to jednak zawsze kultowe. Wymienić tu można choćby takie tytuły jak: „Poszukiwany, poszukiwana”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Nie lubię poniedziałku” czy „Kariera Nikodema Dyzmy”. Swoimi zabawnymi kreacjami umocnił wizerunek świetnego aktora komediowego.

Oczywiście nie zabrakło także sukcesów na ścieżce wokalnej. W latach 60. młody Łazuka, świeży absolwent szkoły teatralnej, był u szczytu popularności. Rozchwytywany przez reżyserów, kochany przez publiczność, swobodnie poruszał się na scenach festiwalowych, kabaretowych, teatralnych, na planach filmowych i wśród artystycznej bohemy. W 1963 roku otrzymał I nagrodę na pierwszym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie piosenki "Dzisiaj jutro zawsze". Co ważne, nagroda ta była wówczas przyznawana przez publiczność. Najwyższą ocenę w oczach jurorów uzyskała wtedy, również wykonywana przez Łazukę, piosenka "To było tak". W 1964r. dał recital w Sali Kongresowej PKiN - nagranie z tegoż recitalu stało się podstawą do nagrania jego pierwszej płyty, która została wydana rok później pt. „Bohdan, trzymaj się”. W całej karierze doczekał się w sumie 4 płyt wydawanych kolejno w latach: 1967, 1978 i 1989 (ostatnia z okazji 50. urodzin).

Bohdana Łazukę zapamiętuje się jako dowcipnego, eleganckiego, szarmanckiego lekkoducha kochającego kobiety, co potwierdza jego prywatny życiorys. Miał cztery żony, a z obecną Renatą Węglińską, pobrał się drugi raz w 2010r. po uprzednim rozwodzie i 9 latach rozłąki.

Słuchaj radia na żywo
Posłuchaj również
Radio internetowe Lata 50 Włącz radio
Radio internetowe Lata 60 Włącz radio
Radio internetowe Lata 70 Włącz radio
Internetowe Radio Retro Włącz radio
Radio internetowe Big Bit Włącz radio